درباره شرکت

شرکت زغالسنگ البرز شرقی در سال ۱۳۴۹ شمسی، ابتدا با عنوان حوزه زغالی شاهرود، فعالیت اکتشافی و بهره برداری از معادن مربوطه را آغاز و سال ۱۳۵۳ در زیرمجموعه شرکت ملی ذوب آهن ایران به ادامه فعالیت مشغول شد. متعاقب تاسیس شرکت ملی فولاد و در ادامه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، به مالکیت آنها درآمده و سپس در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، ۹۵ درصد از سهام آن در ابتدای سال ۹۳ توسط سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان و ۵ درصد باقی مانده در قالب سهام ترجیهی به کارکنان شرکت واگذار شد.

عمده فعالیت این شرکت شامل اکتشاف، بهره برداری از معادن و فرآوری زغالسنگ است.

ایفای نقش در تامین بخشی از کنسانتره زغالسنگ مورد نیاز ذوب آهن اصفهان در قالب ایجاد محیطی امن برای کارگران، ماموریت اصلی این شرکت می باشد.

تکریم سرمایه های انسانی، مشارکت جمعی و کار تیمی، تکریم مشتریان و تامین کنندگان و ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی، ارزشهای سازمانی شرکت را تشکیل میدهند.

هم‌اکنون حدود ۲۰۰۰ نفر بصورت امانی و پیمانی مشغول به فعالیت هستند که یکی از قطب های تولید و اشتغال منطقه به حساب می آید.

حوزه فعالیت این شرکت از معادن طزره در شمال شرقی شهرستان دامغان واقع در استان سمنان تا جنوب شهرستان مینودشت واقع در استان گلستان بوده و ستاد مرکزی در شهرستان شاهرود قرار دارد.

زغالسنگ خام معادن این شرکت به صورت زیرزمینی استخراج و در کارخانه زغالشوئی که در حال حاضر به عنوان بزرگترین واحد کنسانتره سازی منطقه به شمار می رود، فرآوری می‌شوند.

برنامه ریزی افزایش کمی و کیفی و مدیریت هزینه ها، همواره یکی از رویکردهای اصلی شرکت می باشد.

علاوه بر تولید داخلی، بخش عمده ای از تولید معادن بخش خصوصی هم توسط این شرکت خریداری شده که به رونق و اشتغال آنها کمک شایانی نموده است.

عمده زغالسنگ فرآوری شده از نوع کک شو بوده که پس از ارسال به بخش کک سازی ذوب آهن اصفهان و تبدیل به کک، در فرآیند احیاء سنگ آهن کوره بلند، مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت زغالسنگ البرز شرقی به عنوان سومین تولید کننده زغالسنگ کشور شناخته شده وکیفیت محصول آن از دیدگاه صنایع کک سازی و ذوب آهن اصفهان در حد متوسط تا مطلوب ارزیابی شده است.

اصلی ترین گواهینامه های دریافتی از شرکت توف (TÜV) آلمان عبارتند از: مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ ، مدیریت محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ .

این شرکت به منابع انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه جوامع بشری توجه ویژه ای دارد و در حوزه معادن شرق البرز، تنها شرکتی است که دارای گروه امداد و نجات تخصصی و با تجربه بوده و در حوادث مختلف به عنوان امداد رسان پیشرو انجام وظیفه می نماید.

بی تردید حفاظت از محیط زیست یکی از نگرانی های فعلی جوامع در ابعاد ملی و بین المللی می باشد. در اینجا اصول و قواعد مربوطه با هدف حفظ منابع ملی از قبیل جنگل، مراتع، منابع آب، خاک، زیست بوم و بهداشت محیط تدوین شده و مرتباً بروز رسانی می گردد.

از آنجائیکه فعالیت معدنکاری، ارتباط مستقیم با طبیعت دارد، این شرکت ضمن پیاده سازی استانداردها و دستورالعملهای تخصصی در قالب سیستم مدیریت محیط زیست، در جهت محافظت از منابع طبیعی به ویژه محیط های جنگلی اقدام های درخور توجهی انجام داده است.

راهبرد شرکت مبتنی بر تخریب حداقلی محیط و احیاء مجدد پس از پایان عملیات معدنکاری تونل ها استوار بوده، به عنوان مثال در معدن تخت، پس از پایان استخراج زغالسنگ تونل یک، نسبت به درختکاری و جمع آوری باطله های معدنی اقدام و چشم انداز کنونی این محدوده، کاملاً طبیعی و فاقد نشانه های معدنکاری می باشد.

روابط عمومی شرکت، در راستای افزایش انگیزه کاری و حمایت از کانون خانواده بزرگ البرز شرقی، بصورت مرحله ای اقدام به اعزام کارکنان همراه خانواده، به سفر زیارتی مشهد مقدس و به صورت کاملاً رایگان نموده است.

 همچنین این شرکت با دارا بودن اماکن اقامتی و تفریحی در منطقه خزر آباد ساری هر ساله اقدام به اعزام بخشی از کارکنان خود به این منطقه می نماید، علاوه بر این، امکان پذیرش مهمان در تعدادی ویلای موجود در ستاد مرکزی شاهرود برای مدعوین و بازدید کنندگان مهیاست.

دریافت مجوز و انتشار ماهنامه داخلی معدنکار، اختصاص استخر، سالن ورزشی و همچنین سهمیه وام عادی و قرض الحسنه به کارکنان، از دیگر اقدام های رفاهی روابط عمومی می باشد.

با عنایت به فعالیتهای این شرکت در انقلاب اسلامی ۵۷ و تقدیم دو شهید از شهرستانهای دامغان و شاهرود در به ثمر نشستن نهال انقلاب و نقش موثر در دوران دفاع مقدس هشت ساله، شامل اعزام حدود ۵۰۰۰ نفر به جبهه های جنگ تحمیلی در رسته های رزمی و پشتیبانی، تقدیم ۹۲ شهید گرانقدر، چهارصد جانباز و چهار آزاده سرافراز، همچنین حضور بسیجیان شرکت به عنوان مدافع حرم و تقدیم یک شهید در این راه، مراسم گرامیداشت نود و پنج شهید والامقام، تجلیل از ایثارگران و همچنین نکوداشت شهدای خدمت، هرساله توسط پایگاه مالک اشتر و روابط عمومی برگزار می گردد.

با توجه به اینکه آموزش یکی از ارکان اصلی رشد و توسعه منابع انسانی به شمار می رود، واحد آموزش و دانشگاه جامع علمی و کاربردی البرز شرقی با دارا بودن امکانات لازم از جمله آمفی تئاتر و انجام فعالیتهای آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی در افزایش سطح دانش، توانایی، مهارت و حس مسئولیت پذیری کارکنان، سهم بسزایی ایفا نموده و نقش حائز اهمیتی در تحقق این مهم دارد.

همگام با تولید زغالسنگ که رسالت اصلی این شرکت است، فعالیت های جنبی دیگری نیز در حال انجام می باشد که از آن جمله می توان به تولید برق در نیروگاه اختصاصی، کارگاه تولید آرک تونلی و متعلقات آن، کارگاه بازسازی و تولید واگن، خدمات فنی و کارخانه تولید شن و ماسه اشاره نمود.

 با توجه به نیاز روزافزون و افزایش تقاضای زغالسنگ در بازارهای داخلی و بمنظور غلبه بر محدودیتهای ناشی از تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی، این شرکت با لطف خداوند، در قالب سیاستهای اقتصاد مقاومتی تبیین شده توسط مقام معظم رهبری، اجرای طرح های توسعه تولید و اشتغال را در دستور کار خود قرار داده و در مسیر اعتلای کشور جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهد نمود.